Co oznacza FPS w grach komputerowych?

Jeśli jesteś nowy w świecie gier, być może słyszałeś skrót FPS i zastanawiałeś się, co on oznacza.

Termin ten ma w rzeczywistości dwa znaczenia wśród graczy, więc przyjrzymy się tym skrótom i omówimy każdy z nich bardziej szczegółowo.

FPS może oznaczać różne rzeczy w zależności od kontekstu. Jeśli dyskutujesz o gatunkach gier wideo, FPS oznacza First Person Shooter, ale jeśli mowa o wydajności graficznej, FPS oznacza liczbę Frames Per Second.

FPS oznacza First Person Shooter (strzelanka z perspektywy pierwszej osoby)

FPS oznacza strzelankę pierwszoosobową (First Person Shooter)

Gra typu First Person Shooter to gra, w której perspektywa gracza jest ukazana z pierwszej osoby (efektywnie widzimy to, co widzi postać gracza), a strzelanie jest w niej głównym celem. Istnieją też gry, które wykorzystują perspektywę pierwszoosobową, ale nie są strzelankami.

First Person Shooter jest jednym z najbardziej znanych gatunków gier wideo i istnieje wiele wydarzeń eSportowych poświęconych grom FPS. Prawdopodobnie najpopularniejszym FPS-em jest Counter-Strike: Global Offensive, ale są też inne bardzo udane strzelanki, w tym Call of Duty i Battlefield.

Ze względu na ich popularność jako gier multiplayer online, gracze FPS (first-person shooter) będą potrzebowali dobrych FPS (frames per second), by pozostać konkurencyjnymi.

FPS oznacza liczbę klatek na sekundę (Frames Per Second)

Liczba klatek na sekundę (lub liczba klatek na sekundę) jest miarą tego, ile obrazów procesor graficzny jest w stanie wygenerować w ciągu jednej sekundy. Im więcej klatek jest wyświetlanych, tym płynniejszy jest ruch i tym przyjemniejsze są Twoje wrażenia z gry.

Jest powód, dla którego gracze wyczynowi chcą grać na monitorach o wysokiej częstotliwości odświeżania z najlepszymi dostępnymi kartami graficznymi. Grając w sieciową strzelankę z prędkością 200 FPS zyskasz znaczną przewagę nad graczem o podobnych umiejętnościach, który gra z prędkością 60 FPS.

Nawet bez tych zalet większość graczy chce mieć wyższe FPS-y, by w pełni cieszyć się grą. Jeśli obraz jest wysokiej jakości, ale nie jest generowany w szybkim, stałym tempie, gry będą znacznie mniej atrakcyjne wizualnie i mniej przyjemne do grania. W 2021 roku zwyczajowym celem dla FPS jest 60. Kiedyś ta liczba wynosiła 30, a wraz z ciągłym rozwojem technologii można bezpiecznie założyć, że będzie ona nadal wzrastać.

FPS oznacza liczbę klatek na sekundę

Karta graficzna działa w taki sposób, że układ GPU wykonuje wszystkie obliczenia niezbędne do wytworzenia obrazu, o który poprosił użytkownik. Oznacza to, że zobaczysz obraz, który określiłeś w swojej konfiguracji graficznej, o ile Twoja karta graficzna spełnia niezbędne wymagania. Jeśli Twoja karta jest wystarczająco wydajna, Twój monitor wyświetli obraz o jakości dokładnie takiej, o jaką prosiłeś.

Tu także mogą pojawić się problemy. Choć jakość obrazu może być najwyższa, to w zależności od twojej karty graficznej może na tym ucierpieć szybkość wyświetlania klatek. Jeśli nie jest ona wystarczająco wydajna, nadal będzie w stanie wyrenderować obraz, ale może potrzebować na to więcej czasu, co może prowadzić do wąskiego gardła.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie stabilnej liczby klatek na sekundę przy satysfakcjonującej jakości obrazu jest cierpliwe dostosowywanie ustawień graficznych w wybranej przez siebie grze. Istnieją inne narzędzia, takie jak GeForce Experience firmy Nvidia, które pozwalają na dokonywanie zmian w ustawieniach poza grą, ale to konkretne narzędzie korzysta z opcji ustawień gry. Mimo to może być bardzo użyteczne, bo pozwala ci zoptymalizować ustawienia, zanim jeszcze uruchomisz grę.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza podczas rywalizacji online, może być nawet wskazane zredukowanie niektórych szczegółów wideo, by osiągnąć lepszy FPS i zyskać przewagę nad konkurencją. Poza twoimi FPS ważne jest, by mieć niski ping, by zredukować lagi w grze.

FPS FAQ

Co to jest liczba klatek na sekundę?

Czasami znana jako “szybkość aktualizacji” lub “szybkość serii”, liczba klatek na sekundę jest częstotliwością, z jaką kolejne serie klatek lub obrazów mogą pojawiać się na panelu wyświetlacza. Ma zastosowanie nie tylko do grafiki komputerowej w grach wideo, ale do wszystkich systemów motion capture, włączając w to kamery filmowe i wideo.

Częstotliwość ta jest zwykle mierzona w klatkach na sekundę (FPS). Na przykład, przy 60 FPS, 60 różnych obrazów pojawi się kolejno w ciągu jednej sekundy. Jeśli FPS jest zbyt niski, ruch będzie wydawał się poszarpany.

Ale możesz też napotkać problemy, jeśli liczba klatek na sekundę jest zbyt wysoka z powodu błędów synchronizacji, które mogą przeciążyć monitor i spowodować jego awarię.

Dlaczego liczba klatek na sekundę ma znaczenie?

Minimum 24 FPS jest tym, czego potrzebujesz, by różne klatki były wyświetlane jako jeden ruchomy obraz, niezależnie od tego, czy oglądasz filmy, czy walczysz z konkurencją online. Jednak im wyżej od tej liczby pójdziesz, tym szybsza i płynniejsza będzie jakość wyświetlania i wrażenia z oglądania.

Jeśli jesteś poważnym graczem, granie na wysokiej jakości monitorze ze zoptymalizowaną liczbą FPS jest absolutną koniecznością. W przeciwnym razie Twój przeciwnik może być w stanie widzieć szybciej i zostawić Cię w tyle, a frustrujące glitche i rozdarcia mogą oddzielić różnicę między zwycięstwem a porażką.

Z niską częstotliwością odświeżania obrazu możesz doświadczyć zacinającej się jakości wideo lub poważnych opóźnień podczas transmisji na żywo. Jeśli Twój monitor nie nadąża za grafiką w grze, może podwoić lub potroić niektóre klatki w przekazie wideo, co powoduje powolny efekt wizualny na Twoim ekranie.

To może nie być wielka sprawa dla mało wymagających graczy, ale jeśli próbujesz dostać się do wielkiej ligi, jeden błąd może wysłać ciebie i twoją drużynę na dno rankingu.

Ułamki sekund robią światową różnicę, kiedy wchodzisz w zakręt w grze typu First Person Shooter lub kiedy przeciwnik atakuje Twoją twierdzę w grze strategicznej czasu rzeczywistego. Możliwość przetworzenia większej liczby klatek w krótszym czasie daje ci przewagę nad konkurencją dzięki utrzymaniu ostrości obrazu i wysokiego czasu reakcji.

Jak zwiększyć liczbę klatek na sekundę?

Jeśli przeprowadzisz test częstotliwości odświeżania i zdecydujesz, że chciałbyś zwiększyć szybkość odświeżania dla lepszych przejść, jest kilka metod, które możesz wypróbować, zanim zainwestujesz w monitor komputerowy z szybszą częstotliwością odświeżania:

  • Zmniejsz ustawienia wyświetlania rozdzielczości na niższy kontrast
  • Zmień ustawienia odtwarzania wideo
  • Zaktualizuj sterowniki swojej karty graficznej
  • Podkręć swój sprzęt
  • Użyj oprogramowania optymalizującego komputer, które zmieni FPS za Ciebie

Jeśli te wskazówki, jak zwiększyć liczbę klatek na sekundę, nie zadziałają, być może będziesz mógł sam ręcznie zmienić liczbę klatek na sekundę, wchodząc w ustawienia monitora i sprawdzając, czy coś zostało potencjalnie zmienione. Jeśli wszystko inne zawiedzie, być może nadszedł czas, by zainwestować w monitor wyższej jakości, który sprawi, że Twoje ulubione gry będą działać szybciej.