Intel Core i5 vs i7: Czy Kupić Procesor i5 czy i7 do Gier?
Podczas gdy debata na temat PC vs. Console ma wiele kontrowersji na własną rękę, istnieje cała debata w społeczności graczy PC, jak również nad tym, jaki rodzaj PC zbudować, z jakimi komponentami go zbudować, karty graficznej, której należy użyć, a co najważniejsze, Centralnej Jednostki Przetwarzania, tj. procesora, który daje najlepszą wydajność dla nowych i nadchodzących gier. Debata na ten temat nigdy nie pozostaje statyczna, ponieważ technologie ewoluują, a najnowsze gry mają coraz lepszą grafikę, ulepszoną rozgrywkę i projekty poziomów. Procesory i karty graficzne, których potrzebujesz, by grać w te gry, także się zmieniają i ewoluują.
Podczas gdy gracze konsolowi muszą jedynie przesiąść się na konsolę nowej generacji, dla graczy PC jest to nieco bardziej skomplikowane. Każdy komponent komputera do gier musi być przemyślany w połączeniu z wszystkimi innymi komponentami. Wiele nacisku kładzie się na GPU lub Graphics Processing Unit, a gracze PC często oszczędzają pieniądze na kartę graficzną następnej generacji. Ale procesor w komputerze PC do gier odgrywa znacznie bardziej kluczową rolę w tym, jak dobrze działa twój komputer PC do gier. Podczas gdy Core-i9 jest nadal stosunkowo nowy i być może nie w zakresie budżetu dla większości graczy PC, istnieje wiele debaty online między wybierając Core i5 i Core i7 procesor.
Intel Core i5 vs Intel Core i7 – tabela porównawcza
Intel Core i5 vs i7: na czym polega różnica?
Do czasu ostatnich triumfów AMD na rynku, linie procesorów i5 oraz i7 były dwiema najpopularniejszymi w grach i ogólnym użytkowaniu komputera. Procesory te oferują szeroki zakres możliwości na różnych poziomach przystępności i są, ogólnie rzecz biorąc, znanymi markami w świecie procesorów.
Jako że i7 są skierowane do entuzjastów komputerów PC i konstrukcji high-endowych, nie jest wcale zaskakujące, że zobaczysz wyższe bazowe prędkości zegara i imponujące opcje podbicia.
Koncepcja rdzenia
Rdzeń CPU to procesor CPU, nawiązujący do czasów, gdy każdy procesor składał się z jednego rdzenia. Obecnie zwykłe procesory do komputerów stacjonarnych mają od czterech do szesnastu rdzeni, a każdy z nich jest w stanie wykonywać inne zadania.
Duży odsetek procesorów Intel Core i5 oraz i7 z 10. i 11. generacji posiada co najmniej sześć rdzeni. Do ogólnego użytku komputera sześć rdzeni jest prawdopodobnie uważane za najlepsze rozwiązanie – ale nawet ośmiordzeniowe procesory są teraz łatwo dostępne. Najnowsze modele i5 zwykle mają sześć rdzeni – poza wielowątkowymi i5 używanymi w laptopach, które zwykle mają cztery. Wiele późniejszych modeli i5 i i7 ma sześć rdzeni, a modele z wyższej półki są wyposażone w osiem.
Co to jest pamięć podręczna?
Oprócz szybszego taktowania i dodatkowych rdzeni, procesory i7 zazwyczaj mają też duże pamięci podręczne. Pamięć podręczna to wbudowana pamięć procesora, która pomaga mu radzić sobie z zadaniami i uzyskiwać szybszy dostęp do danych. Im większy rozmiar pamięci podręcznej, tym lepiej poradzisz sobie z wielozadaniowością, ale nie jest to wyróżniająca się specyfikacja, o którą większość użytkowników się troszczy. Różnica między poprzednimi dwoma generacjami procesorów polega tylko na rozmiarze – Core i5 mają 12 MB pamięci podręcznej L3, a i7 – 16 MB.
Hyper-Threading
Hyper-Threading to technologia Intela, która zwiększa wydajność procesora w zadaniach wielowątkowych. Hyper-Threading sprawia wrażenie, że pojedynczy rdzeń został podwojony, pozwalając każdemu rdzeniowi zająć się dwoma wątkami w tym samym czasie. Ta technologia jest bardzo przydatna, gdy masz do czynienia z pracą, która w dużym stopniu zależy od wielozadaniowości, jak np. renderowanie.
Ogólnie rzecz biorąc, procesor z Hyper-threadingiem będzie o wiele bardziej wydajny niż taki, który go nie posiada. Jeśli twoje ogólne użytkowanie komputera polega na wielozadaniowości, to hyper-threading jest dla ciebie koniecznością. Nie zawsze łatwo jest sprawdzić, ile rdzeni i wątków ma dany procesor, ale możesz przejść do naszej hierarchii procesorów, by znaleźć więcej informacji i porównać specyfikacje.
Turbo Boost
Turbo Boost to w zasadzie funkcja podkręcania od Intela, która automatycznie uruchamia rdzeń procesora szybciej niż jego podstawowa prędkość zegara. Niezależnie od tego, jaki procesor Intela posiadasz, każdy z nich będzie miał podstawową i zwiększoną prędkość zegara. Jeśli planujesz podkręcanie, ważne jest, byś zwrócił uwagę na swoją prędkość zegara boost i upewnił się, że masz odpowiednie chłodzenie. To, jak wysoka może być prędkość zegara, zależy od konstrukcji układu i tego, jak długo może on utrzymać zwiększoną prędkość.
Krótkie słowo o zintegrowanej grafice
Jest powód, dla którego widzimy procesory Intela u steru większości laptopów – to zintegrowana grafika. Jako że twój standardowy laptop nie jest przeznaczony do gier, nie ma w nim zbyt wiele miejsca na dedykowaną kartę graficzną. Te maszyny polegają na tym, co jest znane jako zintegrowana grafika lub Intels HD/ UHD Graphics.
Ponieważ grafika jest zintegrowana z procesorem, generalnie oszczędza to energię i jest inteligentnym rozwiązaniem graficznym dla laptopów. Konwencje nazewnictwa zintegrowanych grafik działają generalnie w ten sam numeryczny sposób, w jaki działają procesory Intela – im wyższy numer, tym lepiej. Mimo to warto zauważyć, że jeśli naprawdę chcesz cieszyć się grą w rozdzielczości 1080p i wyższej, to musisz zdecydować się na dedykowaną kartę graficzną.
Co jest najlepsze dla Twojego budżetu? Core i5 czy Core i7?
To pytanie należy traktować z przymrużeniem oka, ale ogólnie rzecz biorąc, procesor Core i5 jest skierowany do mas z niskim budżetem, którym zależy na wydajności. Z drugiej strony, procesor i7 jest przeznaczony dla entuzjastów lub graczy z drogimi komputerami.
Dlaczego więc warto rozważyć i5? Cóż, są one generalnie tańsze i stanowią jeden z najbardziej mainstreamowych procesorów na rynku. Dla zwykłych użytkowników komputerów, którzy przeglądają strony internetowe lub używają lekkich aplikacji, i5 jest idealny.
Jeśli jesteś kimś, kto pracuje z wymagającymi aplikacjami, takimi jak pakiet Adobe, lub chce grać w gry na wysokim poziomie, to Core i7 może być lepszym wyborem. Niezależnie od tego, jaki procesor wybierzesz, możesz spodziewać się wielu opcji, które zaspokoją różne potrzeby i budżety, ale najważniejsze jest to, że do gier wybierz i5, ponieważ gry nie wykorzystują technologii Hyper-threading, a do wielozadaniowości wybierz i7. Intel może dać ci kilka dodatkowych wskazówek, jak wybrać procesor do gier.
Powody, dla których warto wybrać Core i5
Ten film porównuje wydajność Core i5 10600K i Core i7 9700K w dziesięciu głównych grach, tj. Red Dead Redemption 2, Fortnite, Assassin’s Creed Odyssey, Project CARS, Wiedźmin 3 i innych. Jak widzisz, Core i7 ma tylko nieznacznie lepsze osiągi niż Core i5, ale za to wyższą cenę. Obszar, w którym Core i7 naprawdę zostawia w tyle Core i5, to wielozadaniowość dzięki wielu rdzeniom i technologii hyper-threading.
Większość graczy nie będzie skłonna płacić dodatkowych pieniędzy za Core i7, by móc uruchamiać programy w tle podczas grania w gry. Zaoszczędzone pieniądze mógłbyś zainwestować w porządną kartę graficzną. Warto zaznaczyć, że nawet wcześniejsze generacje Core i5 są kompatybilne z najnowszymi kartami graficznymi, takimi jak RTX 3070, który jest jednym z najpotężniejszych procesorów graficznych dostępnych obecnie na rynku.
Powody, dla których warto wybrać Core i7
Najbardziej oczywistym powodem jest niesamowita prędkość taktowania. W przypadku Core i7 możesz uzyskać do 5,1 GHz dzięki jego ośmiordzeniowej i szesnastowątkowej konstrukcji. Będziesz jednak musiał zapłacić trochę więcej pieniędzy w porównaniu z Core i5 tej samej generacji. Czy te dodatkowe pieniądze są tego warte? Cóż, to zależy od ciebie, użytkownika. Jeśli jesteś streamerem, który musi grać w gry, będąc jednocześnie zalogowanym na platformie streamingowej takiej jak Twitch, dodatkowy koszt może być dla Ciebie opłacalny, ponieważ jednocześnie grasz w gry i przesyłasz dane na platformy streamingowe.
Innym głównym powodem, dla którego warto wybrać Core i7 jest to, co gracze ostatnio nazywają “zabezpieczeniem na przyszłość”. Jak to się mówi, zmiany są trwałe. Dotyczy to zwłaszcza rynku gier. Technologia będzie się stawać coraz lepsza, a gry będą wymagać coraz mocniejszych komputerów, by móc je uruchomić bez spadku FPS-ów i na przyzwoitym poziomie jakości grafiki. To oznacza, że musisz ciągle ulepszać swój system, by nadążyć za tymi wszystkimi zmianami. Zamiast więc ciągle kupować nowy sprzęt, może mieć sens wyłożenie dodatkowych pieniędzy i kupienie potężnego procesora, który powinien przetrwać przynajmniej kilka generacji konsol do gier.
Ryzyko związane z tą strategią polega oczywiście na tym, że przyszłość jest zawsze niepewna. Nie wiesz, jakiego rodzaju karty graficzne zostaną wypuszczone przez AMD czy NVidię i jakie będą ich wymagania sprzętowe. Istnieje szansa, że pomimo posiadania Core i7, wciąż będziesz musiał zmieniać komponenty w swoim sprzęcie. Przyszłościowość może nie być tak pewna, jak się wydaje.
Końcowe przemyślenia
Entuzjaści gier komputerowych muszą ciągle ulepszać swoje systemy ze względu na ciągle zmieniającą się naturę samej technologii i gier, które wymagają coraz większej wydajności od komputera. W takim scenariuszu gracze mają wiele opcji do wyboru. Mimo to, wybór najlepszej opcji może być często trudny, a to za sprawą wielu mitów krążących wokół tego, jak ważne są procesor i karta graficzna.
Podczas przeglądania rynku procesorów idealnych do gier wyróżniają się Core i5 oraz Core i7. Core i5 jest korzystniejszy cenowo, ale Core i7 zapewnia lepszą wydajność podczas wielozadaniowości. Jeśli zajmujesz się streamingiem, to być może sensowniej będzie zainwestować trochę więcej pieniędzy i kupić Core i7.
W przeciwnym razie nie musisz nadwyrężać swojego budżetu i możesz mieć Core i5 wraz z przyzwoitą kartą graficzną, by zaspokoić wszystkie swoje potrzeby związane z grami. Możesz spróbować być “odporny na przyszłość” i kupić procesor Core i7, ale przyszłość jest zawsze niepewna.
FAQs
Czy warto zmienić procesor z i5 na i7?
To zależy od tego, co chcesz zrobić. Dla większości standardowych graczy odpowiedź brzmi prawdopodobnie nie – i5 jest prawdopodobnie wystarczająco szybki i zgrabny, by utrzymać stabilność pikseli podczas każdej sesji gry, na którą się zdecydujesz.
Dodatkowe możliwości i7 mogą się jednak przydać, jeśli nie grasz po prostu, ale strumieniujesz swoją rozgrywkę na Twitch, Youtube lub inny podobny kanał.
Dlaczego? Ponieważ i7 ma o wiele więcej pamięci podręcznej niż i5, oto dlaczego. Zwiększenie pamięci podręcznej z 12 MB do 16 MB daje Ci płynniejsze, gładsze strumieniowanie z mniejszymi opóźnieniami w grze. Jeśli strumieniujesz do platform i kanałów, być może zauważysz, że dzięki możliwościom hyper-threadingu w i7 Twoje strumieniowanie będzie szybsze i bardziej zbliżone do czasu rzeczywistego.
Jeśli to ty, to tak, upgrade może sprawić, że twoje życie w grach będzie płynniejsze i łatwiejsze. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie jest to warte twoich pieniędzy.
Jaka jest przewaga i7 nad i5?
Jeśli czujesz potrzebę szybkości, i7 przemówi do twojej gamingowej duszy. Jego bazowy zegar jest nie tylko szybszy niż zegar i5, ale możesz go też turbodoładować, by wykonywał na jedno mrugnięcie okiem. Co to oznacza? Oznacza szybsze działanie, płynniejszy przepływ poleceń i bardziej płynne działanie, oto, co to oznacza.
Zwiększenie pamięci podręcznej z 12 MB do 16 MB oznacza, że możesz przechowywać więcej danych systemowych, by mieć do nich łatwy dostęp w każdej chwili. To tak jak z większą liczbą klatek na sekundę w obrazie wideo. Im więcej danych jest płynnie dostępnych, tym sprawniej komputer może przetwarzać wszystkie dane, których potrzebuje, by zapewnić Ci wyższą wydajność.
Czy możesz ulepszyć procesor i5 do i7?
Technologicznie? Jasne, nie ma problemu. Są oparte na tym samym chipsecie, więc możesz zmienić jeden z nich na drugi. Uważaj jednak. Nowsze układy mogą wymagać dodatkowych ulepszeń – na przykład DDR4. Przyjrzyj się więc dobrze swojej konfiguracji i zrozum, jaki wpływ na nią będzie miało wrzucenie do niej i7. Jeśli chcesz i czujesz, że to poprawi jakość twojej gry, zamień swój i5 na i7.
Czy i7 działa dłużej niż i5?
Jeśli są tej samej generacji, to użyteczna żywotność i5 i i7 powinna być mniej więcej taka sama. To generacja, a nie chipset, decyduje o tym, jak długo procesor będzie działał, bo to właśnie zmiana generacji daje Ci poprawę żywotności komponentów.
Różnica, którą najprawdopodobniej znajdziesz, dotyczy raczej tego, co możesz zrobić z każdym procesorem podczas jego podobnej żywotności, a nie jakiejś wielkiej różnicy w długowieczności.
Jeśli jednak przesiadłeś się na i7 ze względu na strumieniowanie lub gier, Twój umysł może spłatać Ci figla i wydawać Ci się, że i7 wytrzyma dłużej niż i5, bo branża gier potrzebuje wyższych specyfikacji w ramach jednej generacji procesorów, a z i7 będziesz znacznie bliżej tego, co jest wymagane dla hardkorowych gier i strumieniowania przez znacznie dłuższy czas niż z i5.